Kuidas maakana pidada?

Maakana peeti algselt oma tarbeks ja selle jaoks sobib ta tänapäevalgi. Neljaliikmelise pere jaoks piisab 10–15 kana pidamisest (2–3 kana inimese kohta).

https://docs.google.com/presentation/d/1np3JuR7uxDIs-ixKsfborOq5aGfwtaRiT8FBqoxksHk/present?slide=id.p

Söötmine

Maakanadel ja ka teistel kanadel on toitumise osas teised vajadused, kui tööstuslikult peetavatel munakanadel või broilerkanadel. Neil on erinev valkude vajadus. Maakanadel tuleks vältida liigvalgulist toitu. Sellest tulenevad mitmed tervisehädad, nagu probleemid soolestikus, neerudes ja podagra. Selline toit suurendab ka ammoniaagi kogust sõnnikus. Parim põhitoit maakanadele on teravili. Terved terad on üldjuhul paremad kui purustatud vili. Neil on pikem säilivuseaeg ning purustamata vili annab rohkem tööd kana pugule. Üldjuhul on teraviljasegu, kus on ⅓ kaera, ⅓ otra ja ⅓ nisu, parem kui üheviljatoit. Oder, kaer ja nisu sisaldavad umbes 10-11% toorvalku. Herneid võib anda tervelt, leotatult või purustatult.

Hariliku päevalille kooritud seemned sisaldavad kergesti seeditavaid õlisid, mis annavad palju energiat. Kuid meil pole see kanade traditsiooniliseks toiduks olnud, kuna meie taludes pole päevalilli kasvatatud. Öeldakse, et maisitera on kõige suurem tera, mida kana suudab alla neelata probleemideta. Võrreldes teraviljaga tõstab mais energiat ja langetab natuke valke. Rukist maakana eriti ei seedi, kui anda, siis mitte rohkem kui 10% toidusegust. Raps annab rohkem valke, aga on kibe ja annab munadele kõrvalmaitse. Külmal ajal vajab kana rohkem energiat ja ka siis, kui munemine kevadel algab. Sellel ajal võib kanadele anda paar % rohkem valke. Talvel võib pakkuda maakanadele idandadatud teravilja ja herneid.

Kui loodus tärkab ja maakanad hakkavad ise toitu otsima, siis võib anda jälle tavalise valgusisaldusega toitu, kuna suvel maakanad leiavad ise ussikesi, putukaid, vastseid, konnakesi, rohelisi taimi, marju, puuvilju, teravilja ja seemneid.

Suvel on hea korjata nõgeseid peale seda kui nad on õitsenud. Tee nõgesevihad ja riputa kuivama, seda on hea anda kanadele talvel. Ka kuivatatud pihlakamarjad on head.

Kanadele võib anda ka juurvilja ja poolitatud kõrvitsaid. Riivitud porgand sobib hästi. Talvel on hea anda maakanadele ka kuivatatud ja hakitud heina, mis on kogutud looduslikult niidult, kus on palju ürte.

Kana on kõigesööja (omnivoor). Vanasti anti inimeste toidujäätmed kanadele, aga sel ajal sisaldas see enamasti kartulikoori, mõnd leivaviilukest ja õunasüda. Praegu inimesed söövad palju rämpstoitu, mis kindlasti pole tervislik kanadele. Kanad seedivad halvasti liha. Neile on parem anda maksa, muna ja piimatooteid. Vanasti tehti ka verekooki. Verele lisati vesi, jäme rukki- ja odrajahu, hernejahu, natuke pärmi ja küpsetati ahjus. Kana sööb paremini keedetud kartulit kui toorest. Ära viska kartuli keeduvett ära, sega seda jahuga ja ongi hea kanatoit olemas. Valguse mõjul roheliseksi tõmbunud kartuleid ja ka kartuliidusid kanadele anda ei tohi, need sisaldavad solaniini, mis suurtes kogustes on mürgised.

Kanad vajavad toidu seedimiseks lupja. Võid neile anda purustatud munakoori. Sellest aga ei piisa ja on soovitav anda neile ka teokarpe või lubjakivi sõmerikku. Ära sega seda toidu sisse, vaid anna eraldi.

Kanad vajavad liiva, umbes paari millimeetri suurusi liivateri, mis aitavad toitu peenestada. Ära unusta panna paari labidatäit liiva kanalasse eraldi kasti .

Kanal peab olema vaba ligipääs puhtale joogiveele. Vee andmiseks on hea kasutada jooturit või lihtsalt pange.

Kreveti- ja kalajahu annavad munadele ja kanalihale spetsiifilise maitse. Sahrami, sibulat ja avokaadot peetakse ohtlikuks kanadele, need pole ka kunagi maakanadele traditsiooniliseks toiduks olnud. Kui natuke sibulat satub koos toidujäätmetega kanade toidu hulka, siis see teda veel ei tapa.

Kokkuvõtteks. Armas maakana kasvataja, kõik on imelihtne! Hoia ja poputa oma kanakesi. Sinu hoolealused rõõmustavad, kui pakud neile teravilja, kodumaiseid värskeid aiasaadusi ja rohelist, vitamiinivajaduse rahuldamiseks ka munakanade sööta. Hoia neil alati ees puhas joogivesi ja liiv. Võimaluse korral luba oma lemmikud murule või heinamaale rohelist, putukaid ja ussikesi nokkima. Ja Sa näed, et Sinu kanad on õnnelikud ja tänutäheks munevad ülimaitsvaid mune ja aegajalt üllatavad nunnude tibudega.

Jäetma, Imbi. Kanakasvataja kogemus.
Jürna, Külli. Kanakasvataja kogemus.
Olsson, Ronny: Höns, ankor och gäss. En handbok om lantrasernas skötsel och bevarande, 3 upplagan, 2020
Teataja. Maatööliste ja väikemajapidajate koja, nr 1, lk. 30-31.

Kanala ehitamine

On aeg ehitada veetav kanala. Eesti Talu, nr. 8. 12.8.1940. 4. aastakäik, lk. 187.
Priks, E: Uudne kanalatüüp väiketalule Eesti Talu, nr. 11. 23.11.1940. 4. aastakäik, lk. 273

Munad

Maakanade munade värv on luuvalgest erinevate pruunide toonideni. Maakanade munad pole kriitvalged, rohelised ega tumepruunid.

Lõo maakanade munad.

Vormsi-Keedika maakanade munad.

Liha

Loomakaitseseaduse sätestab et, § 13. Põllumajanduslooma tapmine ja hukkamine järgi …. (1) Põllumajandusloomana peetav kodulind, küülik ja jänes, kes tapetakse väljaspool tapamaja oma tarbeks, tuleb enne tapmist uimastada ning vajaduse korral piirata tema liikumist enne uimastamist.

Loom tuleb tappa võimalikult kiiresti ja valutult. Kana peaks tapma inimene, kes seda oskab. Kana ei tohiks piinelda ning ta peaks teistest lindudest kaugemal surmama. Pärast tapmist peaks veenduma, et kana on ikka surnud. Vajadusel küsige lisaks nõu loomaarsti käest.